Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Životopis Fernanda Alonsa

Obrázek “http://img101.imageshack.us/img101/1094/z0010hi.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Fernando se narodil 29.7. 1981 v Oviedu a jak už to tak něky bývá, měl velmi ambiciózního otce, kterému se nesplnili jeho vlastní sny, tak je začal uplatňovat na svých dětech. Samozřejmě že tyto sny měli co dočinění s automobilovým sportem.

Nejprve tatínkovi José Luisovi padla pod ruku Fernandova starší sestra Lorena. V 8 letech začala jezdit motokáry. Ale talent se u ní příliš neprojevil. Proto sestřinu motokáru zdědil tehdy tříletý Fernando. A ukázalo se, že volba byla správná... .

Ze začátku to všechno byla jenom hra, ale později, kdy Alonso dorostl do věku 5 let, bylo jasné, že je mnohem rychlejší než jeho vrstevníci. Svůj první větší závod jel v červnu 1988 a hned ho vyhrál. Po vyhrání zbylých 7 závodů tak získal titul v třídě Junior Class.

Alonso starší, potěšen synovými úspěchy, mu postavil okruh z balíků slámy. Poté začali objíždět okolní vesnice pomáhat se stavbou podobných okruhů a otec mohl pyšně pozorovat svého syna, jak poráží jednoho soupeře za druhým.

Když se José Luis do sytosti přesvědčil o tom, jaký talent to doma má, opustili rodnou Austurii a vydali se zkoušet štěstí i do jiných částí Španělska. A Fernandovi se dařilo. Vyhrával další tituli, jak v Junior Class, tak později v Cadet Class.

Zdálo by se, že to teď už šlo samo. Ale byl tu jeden problém - peníze. Ty Alonso neměl a tak se musel spoléhat jen na svůj talent. Jednoho dne, kdy Fernandovi nebylo ani 12 let, se objevil muž jménem Genis Marcó a dal Alonsovi šanci. Ten jí bez váhání využil.

A tak se Fernando pod ochranými křídly Genise Marca stal v roce 1993 Mistrem Španělska. A to už Fernando pocítil svůch úspěch i v soukromém životě. Ztratil dosud pevná pouta s rodinou.

Příčiny úspěchu

Fernando měl velké cíle a podařilo se mu je splnit. Měl samozřejmě velký talent, ale to neznamená vždy všechno, důležitá je také osobnost. Alonso nesnášel prohry. Už když ho máma vodila jako malého do školy, závodili vždy, kdo tam bude dřív. A máma malého Fernanda vždy musela nechat vyhrát, jinak by se pěkně vztekal..
Přesto když se někdy objevil nějaký neúspěch, dokázal ho vždy obrátit zpět k vítězství. Oplýval totiž velkou duševní silou, která je jeho velkou předností do dneška. Byl inteligentní řidič a vždy toho dokázal využít. Nemalý podíl na úspěchu měla také skutečnost, že byl zkušenější než většina soupěřů.

Jeho otec k tomu dodává: "Fernando věděl jak dokončit závod druhý nebo třetí a šetřit při tom jak pneumatiky, tak motor, aby vydrželi v dobrém stavu až do konce. Vždy si zachovával chladnou hlavu, dokázal se nad všechno povznést a byl vždy trpělivý. Uměl si nechat poradit. Výhra v klavifikaci není k ničemu, když motokára nevydrží do konce..."

A jak se Fernandovi dařilo ve škole?

Skloubit kariéru a studia bývá občas obtížné, ale Fernando byl chytrý chlapec, takže se mu dařilo obojí. Ze školy vždy nosil vynikající výsledky. Těžší to bylo když začal jezdit s Genisem Marcó. Ale pěkné známky nosit nepřestal. Zameškanou látku si vždy kopíroval a za pomoci učitelů a kamarádů vše vždy dohnal na výbornou.

Od motokár k Formuli

Náhle ale Fernandovi došlo, jak je na Marcóvi finančně závislý. Proto začal ve svých 13 letech pracovat pro sedmileté a osmileté závodníky. Tím si vydělal dost pěněz, aby mohl zaplatit všechny své výdaje.

V roce 1995 se stal Mistrem Španělska a úspěch začal sklízet i za hranicemi. V mistrovství světa vybojoval třetí místo.

V roce 1996 se opět stal Mistem Španělska a světový šampionát letos vyhrál.

Roku 1997 kdy získal další tituli (např. Mistr Španělska a Mistr Itálie) se rozhodl zkusil formuli Campus, ale nejdůležitější pro něj stále zůstávaly motokáry.

Až v roce 1998 vyhrál Paris Berci, opět se stal Mistrem Španělska na motokárách, vyhrál závod v Parmě, v Open Ford a skončil druhý na mistrovství Evropy ve formuli A. Na podzim pak poprvé usedl do formule Nissan. První závod se mu sice nevyvedl, protože udělal chybu, ale slíbil, že další vyhraje a tak se taky stalo...

Po tvrdých bojích vyhrál v roce 1999 i celý šampionát. 13. prosince 1999 to byl den, kdy Fernando poprvé usedl do vozu formule 1. A všem bylo hned jasné, že právě vidí budoucího šampiona, ba co víc jednoho z těch, co přicházejí jednou za 10 let.

Rok 2000 strávil ve formuli 3000 sice u horšího týmu, přesto se mu ale sezónu podařilo dokončit na čtvrtém místě. Zároveň byl také testovacím jezdcem stáje Minardy v F1.

Konečně F1

Březen 2001, Austrálie - konečně přišla první Velká cena formule 1. Sice za stáj Minardy, ale všechny začátky přece nebývají lehké. Tento den byl pro Fernanda plný nervů a rozrušení. Na klidu mu nepřidalo ani to, že v tomto voze seděl poprvé. Nebyl ještě dostatečně připraven. Ale byl šťastný. Byl to nejšťastnější den jeho života.

Celkově to byl ale těžký rok. V tak slabé stáji nemohl čekat žádné výsledky. Společně se svým stájovým kolegou Tarsu Marquesem pravidelně uzavírali startovní pole. Tedy pokud vůbec dojeli... . Proto není divu, že svoji úvodní sezonu zkončil Alonso bez bodu..

Přesto si jeho talentu všiml Flavio Briatore, z právě vznikajícího týmu Renault a pro rok 2002 dal Fernandovi šanci jako testovacímu jezdci. Pro tento rok tedy Fernando zmizel ze šampionátu.

V roce 2003 se ale do šampionátu F1 ve velké slávě znovu vrátil.S Jarnem Trullim vytvořil dvojku u Renaultu a začlo se mu dařit. Při Velké ceně Maďarska, pak získal své první vítězství a radost nebrala konce. Stal se tak nejmladším vítězem Velké ceny F1 (22 let 16 dní). Překonal rekord legendárního zélanďana Bruce McLarena (zakladatele McLarenu) z roku 1959, kdy vyhrál Velkou cenu v 22 letech a 104 dnech. Tímto činem se tak Fernando zapsal do podvědomí lidí ve Španělsku i na celém světě. Renault si pak po Evropě dělal reklamu fotkami, na kterých byl jako tříletý chlapec... .

Důležitou událostí také bylo první pole position v Malajsii téhož roku. Dokázal tím, že patří mezi špičky F1.

Od tohoto okamžiku bylo pro Fernanda stále těžší být nepovšimnutelný všude kam přišel a vést normální život. ,,Učil jsem se s tím zžít a snažil jsem se pokračovat normálním životem, dělat věci běžné v mém věku."

Roky 2001- 2004 byly pro F1 docela složité období  a to díky nadvládě Michalela Schumachera.

Pak ale konečně přišla sezona 2005 - Ferrari se přestalo dařit a na trati mezi sebou sváděli nádherné souboje Fernando a Kimi. Ze začátku byli výsledky velmi vyrovnané. Pak ale Kimiho začala pronásledovat jedna smůla za druhou. Vždy v ten nejnevhodnější okamžik selhala technika atd. . Nakonec to dopadlo tak, že se Alonso Kimimu začal pomalu vzdalovat a na konci sezony se stal nejmladším mistrem světa.

Přes zimu ale udělal něco naprosto nepochopitelného. Podepsal smlouvu s McLarenem. A to bez vědomí Briatoreho, který byl nejen šéf Renaultu, ale i jeho osobním manažerem.

Ze začátku to vypadalo jako největší omyl jeho života, protože McLaren byl v sezoně 2006 v katastrofálním stavu. Ale první zimní testy ukázaly, že tým je znovu ve formě. Ve VC zkončil hned v prvním závodě v novém voze za novou stáj s novými pneumatikami na druhém místě, VC Malajsie vyhrál, ve VC Bahrajnu dojel 5. A McLaren je na čele Poháru konstruktérů.

Zajímavosti

oblíbená část jeho těla: nohy
jaké vlastnosti si cení u mužů: upřímnosti
jaké vlastnosti si cení u žen: také upřímnosti
líbá se rád: ano
jak se nejraději obléká: módně
jaký druh oblečení nejraději nosí: džíny, košile
oblíbený sport: fotbal
je líný: ne
spí rád dlouho: ano
o čem se mu naposledy zdálo: o závodech
na co myslí v noci: na rodinu
na co myslí ve dne: také na rodinu
nejoblíbenější část dne: večer
nejoblíbenější roční období: léto
místo, kde nejraději tráví dovolenou: doma ve Španělsku
největší Fernandova přednost: síla
největší chyba: neumí prohrávat
zpívá si ve sprše: ano
a co si zpívá: španělské písně
Oblíbená skupina: Café Quijaro
přezdívky: Fer, Ferni, Nano (v překladu ,,mrně´´)...
nejméně oblíbená přezdívka: Nano, říká mu tak hlavně máma
člověk, který ho zná nejlépe: otec
nejoblíbenější barva: černá
co nesnáší ze všeho nejvíc: létání
jaký vrozený dar by chtěl mít: umět lépe zpívat
motto: Poslouchat dříve než mluvit
věří v boha: ne
co tvoří jeho život: babička a rodině celkově, přítelkyně Raquel, závodění, španělská šunka, Real Madrid

Info

celé jméno:Fernando Alonso Díaz
datum narození: 29. července 1981
znamení: lev
místo narození: Oviedo(Asturie, Španělsko)
bydlí: ve Švýcarsku (poblíž M. Schum.)
mluví: španělsky, anglicky, italsky a francouzsky
stav: svobodný, přítelkyně Raquel del Rosario, španělská zpěvačka ze skupiny El Sueno de Morfeo (dá se přeložit jako Morfeúv sen).

přezdívka: má jich víc např. Fery, Ferni, Nano(ve španělštině to znamená škvrně)
otec:
José Luis Alonso Fernandes, expert na výbušniny
matka: Ana Maria Díaz, učitelka
sourozenci: sestra Lorena,
ona je o 5 let starší
barva vlasů:
hnědá
barva očí: hnědá
výška: 171 cm
váha: 68 kg:
velikost bot: 42
tým:  Vodafone McLaren Mercedes
koníčky: sport všeho druhu : kolo, tenis, plavání, rafting, vodní sporty ale hlavně fotbal,
když byl mlaší zamýšlel stát se fotbalistou, kino, výpočetní technika,čtení, má rád hudbu, docela dobře prý zpívá
vzdělání: v Oxfordu, kde bydlel před tím než se přestěhoval do Švýc., vystudoval obor teometrie
oblíbený filmový žánr: filmy, kde se objevuje násilí
oblíbený fotbalový tým: Real Madrid,
rád chodí v jeho dresu a kamarádí s jeho hvězdami
oblíbený sportovec: Lance Armstrong
oblíbené jídlo: těstoviny na všechny způsoby, prý je velký jedlík
oblíbené pití: voda
oblíbený vůně: benzín
oblíbená barva: černá
oblíbená hudba: španělská
oblíbené zvíře: pes
oblíbený herec: Michelle Pfeiffer
oblíbený film: Hanibal
kniha, kterou četl v posledních měsících: např. da Vinci Code                                
cizí země, kterou má rád:  např. Austrálie
nejoblíbenější město: Montreal
vlastnost, které si na lidech nejvíce cení: upřímnost
3 věci, které by si vzal na pustý ostrov: jídlo, pití, přítelkyni
nejlepší vzpomínka: např.
testování v Nissanu
první auto: Renault Mégane
auto snů: Ferrari Enzo
nejoblíbenější okruh: Spa
debut v F1: Austrálie 2001 (Minardi)
první vítězství: Maďarsko 2003
titul mistra světa: 2005, 2006
Nejmladší mistr světa (rok 2005, 24 let 55 dní)
překonal tak rekord Enersona
Fittipaldy z roku 1972(25 let, 8 měsíců 24 dní)
Rekordy:
-Nejmladší vítěz GP: (2003: 22 let a 26 dnů)
-Nejmladší mistr světa (rok 2005, 24 let 55 dní)
překonal tak rekord Enersona
Fittipaldy z roku 1972(25 let, 8 měsíců 24 dní)

-pole position (2003: 21 let a 237 dnů)
-nejmladší debutant (2001: 19 let a 217 dnů)
-nejmladší jezdec na stupních vítězů (2003: 21 let a 237 dnů)
-nejrychlejší kolo závodu (2003: 21 let a 321 den).
- a nejmladší dvojnásobný mistr světa

Důvody proč odešel do McLarenu:

Renault mu sice nabídl prodloužení smluvy, ale jen na rok. Mclaren mu nabídl tří letou smluvu.

Peníze prý v jeho rozhodování nehráli roli.

Fernando chce zažít něco nového, získat zkušenosti v jiném týmu.. Společně s Renaultem se dostal až na vrchol, proto chce ukázat, že dokáže vyhrát i v jiném prostředí a v jiném voze.

Fernando si myslí, že mistr světa má každý den testovat své schopnosti. Jen tak se může jezdecky zdokonalovat.

Nelíbilo se mu, že ho někteří lidé v týmu měli pořád za dítě, které přišlo k Renaultu v roce 2001.

Sídlo ve Švýcarsku

Fernando si celkem nedávno koupil vilu ve Švýcarsku. Rozkládá se u Ženevského jezera, tedy poblíž sídla bývalého rivala Michaela Schumachera.

Jen ten Schumacherův dům je trochu luxusnější. Tak např. Schumiho stojí 24 milionů eur, je v něm 24 pokojů, pět koupelen, kinosál pro třicet osob, posilovna a garáž pro 25 vozů. Alonsův stál 1,45 milionu švýcarských franků, má 180 metrů čtverečních a je v něm jen kryté stání.

Co jste o něm možná nevěděli

Když coby tříletý klučík začínal jezdit na motokárách, nedosáhl ani na pedály a proto musel sedávat na polštáři.

Všude kam přišel byl nejmladší a nejmenší. I když stál na stupních vítězů uprostřed, stejně nikdy nebyl nejvyšší.

Pravidelně si telefonuje s útočníkem Realu Madrid Raúlem.

Ze všech nejraději má asi babičku. Často říkává, že je to jeho tajná láska. Babička se mu i stará o trofeje.

Ve španělsku má i svůj vlastní komix. Tam jako superhrdina bojuje s bytostmi, které se chtějí zmocnit planety Země.

Co o něm říkali druzí

Jenson Button v roce 2002
Otázka: Co si myslíte o Fernandovi Alonsovi?
Jenson: O kom? Fernandovi A... Oh! vy myslíte Alfonsa!

David Coulthard, po prvním Fernandově vítězství
Když jsem se na tiskové konferenci díval na Fernanda, všiml jsem si, že má úplně stejné obočí jako Nigel Mansell. To je neuvěřitelné! Musím si také nechat takové narůst, abych taky konečně začal vyhrávat...

a toto řekl pro změnu Fernando, když jezdil za Renault:
Ne, ne, mám na příjmu Flavia, takže ani náhodou." - Fernando Alonso na otázku, jestli nemá občas při závodě tendence "usnout"

Ještě jednou nějaké zajímavosti

po každém vítězství mu volá španělský král Juan Carlos

má doma psa, je to Čivava a jmenuje se Hannibal

miluje akční filmy typu xXx

je zapřísahlým nekuřákem

Ve Formuli 1 si od roku 2001 vydělal už 1,5 miliardy korun. U McLarenu by měl mít jistý příjem 500 milionů.

eho otec José Louis je vyučeným střelmistrem

jeho největší faninkou je teta Louisa (kolem 82-3 let)