Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Roman Kresta

 • Datum narození: 24. dubna 1976
 • Bydliště: Trnava, okres Zlín, Česká republika
 • Stav: ženatý, manželka Jana, dcera Terezka, syn Patrik 
 • První rally: 1994 Horácká Rally Třebíč
 • První světová rally: 2001 Acropolis Rally
 • Záliby: kopaná, motorismus, běhání
   

Největší úspěchy:

 • 8.místo celkově v šampionátu WRC 2005 – tým BP Ford World Rally Team
 • 8.místo celkově na 2003 Rally GB (Wales) – první bod ve světové rally
 • Vítěz rychlostní zkoušky na SS16 St. Wendel 2 v 2003 Rally Deutschland
 • 5.místo v poháru konstruktérů na Safari Rally Kenya 2002 (7.místo celkově)
 • Mistr MČR v rally 2000 & 2001 
 • 2.místo na memoriálu A.Bettegy v Bologni 2001 
 • Acropolis Rally 2001 – debut ve WRC (Ford Focus WRC99) ve světové rally
 • 3.místo na memoriálu A.Bettegy v Bologni 2000

2005 World Rally Championship – BP-Ford World Rally Team
2004 World Rally Championship: Monte Carlo; Acropolis; Německo
2003 World Rally Championship: Monte Carlo; Švédsko; Acropolis, Německo; San Remo; Španělsko; Velká Británie
2002 World Rally Championship: Monte Carlo; Španělsko; Korsika; Velká Británie
2001 World Rally Championship: Acropolis; Safari; San Remo; Velká Británie

Roman Kresta pochází z Trnavy u Zlína, od dětství sportuje, rád si zahraje fotbal. Je vyučený automechanik a již na učilišti ho lákaly automobilové soutěže. Stal se mechanikem zlínského týmu NEFOS a připravoval soutěžní vůz Škoda Favorit.

První vytoužená šance se Romanovi naskytla v roce 1994, kdy se spolujezdcem Janem Tománkem společně usedli do soutěžního vozu. S vypůjčeným Favoritem vybojovali 14. místo celkově a 6 místo ve třídě A/1400 (v rámci Mistrovství ČR) a také 1.místo ve Formuli 2 (Středoevropská zóna).

V roce 1999 Roman s Honzou odstartovali s novým vozem Škoda Felicia Kit Car, se kterým se umístili do desátého místa absolutně. Celkovým výsledkem bylo 1.místo ve Formuli 2 (Zóna střední Evropy), 1.místo ve Formuli 2 v Mistrovství ČR a také první místo ve třídě A/1600 v Mistrovství ČR.

Tento výsledek vedl až k projektu Škoda Octavia WRC, v jehož rámci se s Honzou Tománkem stali posádkou továrního týmu Škoda Motosport. V roce 2000 poprvé startovali s Oktávií WRC v nejsilnější třídě AB. I přes počáteční problémy, vybojovali titul absolutních mistrů ČR. Na závěr sezóny se Roman umístil na 3.místě v Memoriálu Attila Bettegy v Itálii.

Hlavním úkolem v roce 2001 byla obhajoba Mistrovského titulu. Roman s Honzou startovali s novým vozem Škoda Octavia WRC EVO II a zvítězili ve všech dojetých závodech. Na Barum rally obhájili titul a nad rámec plánů se zůčastnili 4 podniků mistrovství světa. V prosinci se poté podruhé zúčastnili Bettegova memoriálu, kde se probojovali až do finále a obsadili stříbrnou pozici.

Začátkem sezóny 2002 se stali třetí posádkou továrního týmu Škoda Motosport pro mistrovství světa. Romanovi se tak splnil další velký sen. Na konci roku pak vyzkoušel spolupráci s novým spolujezdcem Milošem Hůlkou, s nímž se dohodl na pokračování v roce 2003.

Rovněž se Roman rozhodl pro změnu vozidla a pro své další účinkování v automobilových soutěží zvolil spolupráci se značkou Peugeot a týmem Bozian Racing. Při rallye Monte Carlo v roce 2003 se tak poprvé v životě postavil na start rally s vozem Peugeot 206 WRC.

V roce 2005 se Roman Kresta stal druhým továrním jezdcem týmu Ford, jehož týmovým kolegou byl Toni Gardemeister. K dispozici měl vynikající vůz Ford Focus WRC specifikace 2004. V Austrálii usednul Kresta do vozu Ford Focus WRC 06. 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář